ТЕГИ: #Коронавирус #Выплата пенсий #Субсидии

Днепропетровскгаз объяснил чем опасный угарный газ

23-12-2021 16:09

За статистикою, під час холодів та опалювального сезону кількість випадків отруєнь чадним газом збільшується. Причина цьому – необережне використання приладів пічного та газового опалення. Що таке чадний газ, як він утворюється та як запобігти отруєнню  - про все це розповість головний інженер АТ «Дніпропетровськгаз» Олександр Макаренко.

– Що таке чадний газ та які симптоми можуть бути при отруєнні ним?

– Чадний газ – один із найбільш токсичних компонентів продуктів горіння. Він не має запаху та кольору, тому його неможливо відчути. Навіть невеликі його концентрації можуть викликати головний біль, слабкість та запаморочення, а при наявності 0,5% чадного газу в об`ємі приміщення лише за 20 хвилин людина може  втратити свідомість та загинути.

– Чому чадний газ може накопичуватися у приміщенні?

– Чад утворюється при неповному згорянні газу при нестачі кисню – тобто, у приміщеннях, що погано провітрюються. Найбільша небезпека отруїтися чадним газом існує у тих помешканнях, що опалюються автономно природним газом, дровами чи вугіллям. Також однією з найпоширеніших причин накопичення чадного газу є засмічені димові та вентиляційні канали. Під час згорання природний газ має виводитися по трубі від газового приладу до ДВК, якщо ж цього не відбувається, чад «осідає» в помешканні та накопичується.

– Як запобігти накопиченню чадного газу у помешканні?

– Важливо вчасно робити технічне обслуговування газового обладнання, проводити огляд оголовків димових та вентиляційних каналів та робити їх прочищення. Фахівці АТ «Дніпропетровськгаз» мають усі дозвільні документи на проведення техобслуговування, працюють із сучасним спеціалізованим обладнанням та усувають несправності будь-якого рівня складності. Також необхідно перевіряти тягу у ДВК. Найпростіший спосіб – прикласти смужку паперу до отвору димоходу або вентканалу. Якщо смужка тримається – тяга є. Під час користування газовими приладами варто провітрювати приміщення. Не використовувати газові плити або духовки для опалення помешкань та не залишати увімкненими прилади без нагляду. Крім того, для запобігання нещасних випадків не користуйтеся застарілими та несправними опалювальними і водогрійними газовими приладами, адже це призводить не тільки до завищених обсягів споживання газу, але й до зниження рівня безпеки. Встановлюйте спеціальне обладнання, наприклад, сигналізатори газу, для виявлення витоків. Якщо у приладів спрацює сигнал тривоги – одразу зателефонуйте за номером «104». Виклик аварійно-диспетчерської служби є повністю безкоштовним.

– Що потрібно робити у випадку отруєння чадним газом?

– Перш за все, перекрити вентилі на газовому приладі і крани подачі газу перед ними та викликати швидку допомогу. Потерпілого слід негайно вивести на свіже повітря, звільнити від тісного одягу, який заважає диханню, розстібнути комір і полегшити ремінь. На його голову і груди треба покласти холодний компрес. Напоїти постраждалого гарячим чаєм або кавою. Якщо відбулася зупинка дихання та кровообігу – одразу зробити серцево-легеневу реанімацію та піднести до ніздрів шматочок вати, змочений нашатирним спиртом.

– Хто несе відповідальність за безпечну експлуатацію та технічне обслуговування газового обладнання?

– Відповідно до змін у чинному законодавстві (Закон України «Про житлово-комунальні послуги», Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості №250 від 10.05.2018 року, наказ Міністерства регіонального розвитку №190 від 27.07.2018 року, Кодекс газорозподільних систем), відповідальність за технічне обслуговування покладено на власників квартир та балансоутримувачів будинків.

Також вкотре хочу звернути увагу на те, що споживачі мають дотримуватися правил користування газовим обладнанням, адже нехтування правилами безпеки може вартувати людського життя.